Rady a potřeby 

 
 
 

Pro králíčka je potřeba připravit bydlení a umožnit mu každodenní výběh.

 

Vybavení pro králíčky:

- klec, nebo králíkárnu minimálně 80 cm (v případě, že je králíček většinu dne puštený) ale doporučuji nejlépe 100 cm nebo 120 cm)

- seno

- granule

- miska

- napáječka

- jesličky na seno

- záchůdek a do něj peletky

- přepravka

- kartáč/hřeben

- kleštičky na drápky

 

Dále můžeme koupit:

- domeček

- pelíšek

- hračky ( míčky, plyšáky atd.)

- ohrádka na běhání

Krmení:

K základnímu jídelníčku patří seno, které musí mít neustále k dispozici. Dále jako doplněk granulované krmivo, zeleninu, bylinky a ovoce. Ovoce podáváme v menším množství a zřídka kvůli vysokému obsahu cukru. 

Je důležité mu vybrat správné granule s vyváženým složením. Králíčci od nás odchází nenavyklí na zelenou stravu a ovoce. Zeleninu a ovoce můžete postupně podávat od 12. týdne jelikož by mohli spustit kokcidiózu, na kterou jsou králíčci do tohoto věku velice náchylní. 

 

Pozor! Nikdy nedávejte králíčkům směsky, které obsahují lušteniny, obilniny, různé druhy semínek (např. kukuřice, slunečnice atd. ). Nikdy nepodáváme pamlsky které obsahují med, vejce, mléko, nebo živočišné moučky!Doporučuji všem, aby si četli etikety toho, co kupují!

Nejzdravější jsou přírodní pamlsky jako je kousek ovoce, zelenina a bylinky. Sušené ovoce obsahuje 4x více cukru než u čerstvého ovoce! 

 

Více informací o králičím jídelníčku zde: https://www.kralici.cz/pages.asp?f=krmeni

 

Naše králíky krmíme kalitními granulemi Energys králík Champion, které podporují kvalitu srsti. Proto doporučuji krmit těmito granulkami. Pokud se rozhodnete pro jiné, tak na nové granule zvykejte králíčka pomalu, jelikož jejich trávicí systém je citlivý a mohou špatně nést změny.

 

V případě, že nebudete mít doma možnost skladovat 25 kg pytel a budete chtít králíčky krmit stejnými granulkami, tak Vám po domluvě mohu prodat menší balení. 

Na hlodání králíčkovi dáváme větvičky jabloně, hrušně a lísky.

Vodu stejně jako seno musejí mít neustále k dispozici. Podáváme ji čistou ,proto je v kleci vhodnější napáječka.

Do vody přidáváme přípravek Acomid K., který vodu okyseluje a zabraňuje tak množení patogenních bakterií a plísní. Působí jako prevence proti kokcidióze. 

  

Veterinární péče

Očkování

Králíčka přeléčujeme proti kokcidióze v 6. týdnu narození.

Králíček se očkuje poprvé v 10ti týdnech proti moru a myxomatóze. Králíčky očkujeme1x, nebo 2x za rok podle typu vakcinace. Pokud králíček odejde do nového domova od 10. týdne bude od nás očkovaný.

Zoubky a drápky

Je nezbytné kontrolovat stav zoubků a drápků. Králíčkovi nesmíme nechat drápky přerůst. 

Srst

Králíčka je potřeba česat, aby se srst nezacuchávala a neplstnatěla. Na hřeben miminka zvykáme už před 7. týdnem narození (před odchodem do nového domova). 

 

  

 

Doporučuji si přečíst stránky www.kralici.cz, kde naleznete všechny potřebné informace.